Ekspedycja

PRZEJDŹ
NIŻEJ
>
Cytaty
 • Prawdziwy charakter
  człowieka kształtują
  oceany, pola bitew i górskie szczyty...

 • „Są tylko trzy prawdziwe dyscypliny sportowe, wyścigi samochodowe, walki byków i alpinizm, reszta to tylko gry”

  Ernest Hemingway

 • „Aby zdobyć najbogatsze doświadczenia i zaznać  największe radości, trzeba po prostu wybrać życie niebezpieczne”     Fryderyk Nietzsche.

 •  

  "Każdy mógłby wygodnie chodzić po ulicach miast i podróżować. Ale góry są wyzwaniem, prowokują istotę ludzką do wysiłku. Są zachętą, by wznosić się coraz wyżej. Ku Stwórcy" Jan Paweł II

 • „Nie patrz w dół. W dół nie patrz. Nie patrz w dół... Shrek! Ja w dół patrzę!”

zapisz się
na trekking

POGODA
NA MOUNT
EVEREST

sprawdź

Ekspedycja

“Polish Everest Expedition 2019”

Kolejny raz ruszamy z wyprawą na najwyższą górę Świata - Mount Everest. Już 10 osób staneło z Nami na najwyższym szczycie Ziemi. Jedz z najbardziej skuteczną ekipą!
Poniżej opis wyprawy z 2018r.

“Polish Everest Expedition 2018”

Główną idea, która jednoczy fascynatów góry, jest poznawanie nieznanego, piękna nieokiełznanej przyrody i ciekawych ludzi. Dokonywania niemożliwego. Także integracja, umiejętność współpracy, pokonywanie barier – zbliżanie światów i podążanie śladami Wielkich Polaków i przypomnienia ich postaci. Nasza wyprawa odbędzie się w 40-tą rocznicę pierwszego polskiego wejścia na Mount Everest gdzie ówczesną zdobywczynią była Wanda Rutkiewicz. Pragniemy też przypomnieć i uczcić Naszą wyprawą postać Danuty Siedzikówny ps. "Inka", sanitariuszki i łączniczka 5. Wileńskiej Brygady AK. 

Wanda Rutkiewicz-Błaszkiewicz , jedna z najbardziej znanych Polek światowego himalaizmu. Jako trzecia kobieta na świecie, pierwsza Europejka oraz jako pierwsza Polka, stanęła na Mount Everest, najwyższym szczycie Ziemi, zaś jako pierwsza kobieta na świecie na szczycie K2.

Danuta Siedzikówna ps. "Inka", sanitariuszka i łączniczka 5. Wileńskiej Brygady AK. Niezłomna, skromna i waleczna  17 - letnia dziewczyna która została zamordowana w 1946r w walce o wolną i niepodległą Polskę.

Chcąc upamiętnić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości zamierzają zdobyć Everest w roku 2018 i planują wnieść na szczyt flagę Polski  przekazaną od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Uczestnicy wyprawy w 2018r. działają w ramach idei zdobycia "Korony Ziemi" czyli wejścia na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

Wanda Rutkiewicz
Danuta Siedzikówna

 

TRASA POLISH EVEREST EXPEDITION 2018

Trasa, którą podąży grupa Polish Everest Expedition 2018 prowadzi od Chińskiej, północnej strony Everestu poprzez Tybet. Jest to najdłuższa droga na szczyt, Północno-Wschodnią Granią poprzez lodowiec Rongbuk. Tą stroną próbował wejść na szczyt Sir George Mallory, do tej pory są spory czy to nie on jako pierwszy był zdobywcą Góry.

Wybór dłuższej trasy pozwoli ekipie wspinaczy na lepszą, sukcesywną aklimatyzację. Stworzymy dwie bazy , BC na 5400m.n.p.m. i ABC na 6400m.n.p.m.

U podnóża lodowca na wysokości 6400 m n.p.m. będzie znajdowała się Baza Polish Everest Expedition. Na najbliższe dwa miesiące stanie się ona jedynym domem dla wspinaczy. Baza to także miejsce pozwalające na realizację żmudnej aklimatyzacji. Każde wyjście powyżej 6400 m n.p.m. i zakładanie kolejnych obozów kończyc się bedzie powrotem na nocleg do bazy. A wszystko po to, aby zespół miał czas na przystosowanie się do ekstremalnie trudnych warunków panujących na dużych wysokościach (niskie ciśnienie, obniżona zawartość tlenu w powietrzu, choroba wysokościowa).

Zamierzamy powyżej bazy głównej założyć 3 obozy przed atakiem szczytowym. C1 na 7000m.n.p.m. C2 na 7600m.n.p.m. C3 na 8300m.n.p.m. Na drodze wspinaczki znajduje się wiele trudnych i niebezpiecznych przejść, a w szczególności niebezpieczne uskoki o kącie nachylenia 90 stopni.

Atak szczytowy bedzie trwał 5 dni a sam dzien wejscia na szczyt to ok 15-18 godzin wycinczającej wspinaczki. 

Nie istnieje dla nas słowo "niemożliwe"...

 

 • Dzień 01

  03.04. 2018

  Wylot z Polski o 15.05, przylot do Dubaju skąd następnego dnia wyruszymy do Kathmandu.

Zobacz więcej: